Flet Poprzeczny...
Flet poprzeczny jest instrumentem dętym drewnianym ze względu na to, że źródłem dźwięku w nim jest słup powietrza, którego długość jest regulowana przez zakrywanie otworów w korpusie instrumentu. Współcześnie najpopularniejszym materiałem z którego wykonuje się flety poprzeczne jest srebro (próba najczęściej 925, ale spotyka się też wyższe), popularne są też flety złote (od białego, przez czerwone po żółte złoto - w zależności od ilości karatów - od 5 do 24), oraz drewniane (najczęściej korpus jest z grenadilli, a mechanika srebrna), spotkać można także flety platynowe. Modele szkolne wykonuje się ze stopów różnych metali (m.in. nikiel, srebro) i najczęściej posrebrza.
Flet poprzeczny zbudowany jest z 3 głównych części łączących się ze sobą:
główka - najważniejsza część fletu, ponieważ pozwala fleciście tworzyć i kontrolować dźwięk. Główka zawiera płytkę ustnikową z otworem zadęciowym. Płytka ustnikowa połączona jest z otworem tzw. kominkiem. Płytki ustnikowe mogą być różnie profilowane, ze względu na różnorakie preferencje flecistów i ich odmienną budowę ust. Na końcu główki znajduje się korek, którego przesuwanie zmienia intonację fletu - jest on fabrycznie ustawiony i nie powinno się zmieniać jego położenia. Przy strojeniu instrumentu stosuje się wysuwanie na odpowiednią długość główki z korpusu.
korpus - środkowa część instrumentu na której znajduje się 12 (czasami więcej) otworów i mechanizm z klapkami, oraz dźwigniami zamykającymi i otwierającymi te otwory.
stopka - ostatni fragment fletu na którym znajdują się 3, lub więcej otwory odpowiadające za najniższe dźwięki i podobnie jak w korpusie obsługiwane przez mechanizm.
Na flecie można wykonać legato, staccato pojedyncze, podwójne i potrójne, tremolo, frullato, flażolety, glissando, oraz tzw. współczesne techniki m.in. granie i śpiewanie, whistletony, ćwierćtony, czy wielodźwięki.
Tabele chwytów na flet znajdziesz klikając tutaj.
Flet sopranowy, koncertowy
Flet sopranowy ma długość około 68 cm. (zależy czy flet ma C-stopę, czy H-stopę - dodatkową klapę umożliwiającą granie dźwięku H). Zbudowany jest z 3 głównych części łączących się ze sobą: główki (ok. 22 cm), korpusu (ok. 33 cm) i stopki (ok. 13 cm). Wszystkie klapy znajdują się w korpusie i w stopie. W główce fletu mamy otwór do zadęcia o kształcie elipsy o promieniach ok. 17 i 19 mm. Flet składa się z około 150 części - klapek, poduszek, dźwigni, śrubek i wielu innych. Srebrny flet waży około 400 gram. Skala fletu sopranowego obejmuje ponad 3 oktawy: od c1 (czasem od h) do c4 i wyżej do f4 (rzadko używane). Jest to najbardziej popularny rodzaj fletu poprzecznego. Używany jest w orkiestrze, w zespołach, oraz jako instrument solowy.
Piccolo (pikolo, pikulina)
Pikulina ma długość około 33 cm. (połowa fletu sopranowego). Zbudowana jest z dwóch części - główki i korpusu. Piccolo brzmi o oktawę wyżej od fletu sopranowego, ale jego skala zaczyna się od d2, ponieważ nie posiada stopki. Jest to najmniejszy flet z rodziny fletów poprzecznych. Jego dźwięk jest bardzo ostry i przenikliwy. Popularność zdobył około 200 lat temu. Do orkiestry symfonicznej został wprowadzony przez Ludwika van Beethovena. Bez trudu przebija się przez wszystkie instrumenty w orkiestrze.
Flet altowy
Flet altowy ma długość około 86cm. Jego skala jest o kwartę niższa niż we flecie sopranowym, a jego barwa bardziej soczysta i miękka. Flet ten jest instrumentem transponującym tzn. dźwięki grane są o kwartę niżej niż te co są zapisane (in G). Flet altowy często posiada zakrzywioną główkę, która ułatwia granie na nim. Jest używany najczęściej przez flecistów jazzowych, w orkiestrach i zespołach fletowych, oraz sporadycznie w orkiestrach symfonicznych (np. "Święto wiosny" Strawińskiego) i jako instrument solowy.
Flet basowy i kontrabasowy
Są to największe flety i co za tym idzie o najniższej skali. Istnieją również flety subkontrabasowe, a nawet hyperbasowe. Ich wielkość jest naprawdę imponująca (kliknij tu aby sprawdzić na własne oczy). Flet basowy ma skalę o oktawę niższą niż flet sopranowy. Jest używany w orkiestrach i zespołach fletowych.
Darmowy hosting zapewnia PRV.PL